הלוואה מההורים – המדריך המלא

תאריך

הלוואה מההורים

במציאות הכלכלית של היום, אתם כהורים נאלצים פעמים רבות לעזור לילדים שלכם, בשלבים שונים של חייהם ואפילו בגילאים יחסית מתקדמים. כמובן שאתם עושים זאת באהבה ועם המון רצון טוב, אבל זה לא אומר שלא צריך לעשות זאת בצורה מסודרת, כאשר שני הצדדים מתאמים ציפיות ומסכימים לתנאים.

חשוב להבין, שעל פי חוק העברה כספית לילדים נחשבת כמתנה. זה אומר, שגם אם אתם רואים את ההעברה בתור הלוואה ומצפים לקבל את הכסף בחזרה, אתם צריכים להגן על עצמכם על מנת לוודא שזה אכן יקרה. אנחנו יודעים שזה לא נעים להתייחס לסיוע שלכם בצורה כזו קרה וביורוקרטית, אבל אין מה לעשות, כבר היו לא מעט מקרים בהם הורים יצאו מתהליך של הלוואה לילדים לא רק מאוכזבים, אלא אפילו במצב כלכלי בעייתי.

כלל ראשון: הכינו הסכם הלוואה

שוב, ברור שאין שום דבר מהנה ומשפחתי בחתימה על חוזה מול הילדים שלכם. אתם סומכים עליהם בעיניים עצומות, ולא רוצים להעכיר את האווירה עם מסמכים ורשמיות. עם זאת, זו הדרך היחידה להבטיח את קבלת הכסף, ולא להגיע למצב בו ילדיכם מסרבים להחזיר אותו.

הסכם הלוואה צריך להיות מקיף וברור, ולכלול את כל הפרטים והתנאים. למעשה, הסכם כזה לא שונה בהרבה מהסכמי הלוואה אחרים. ציינו כמה כסף אתם מעבירים ואיך (העברה בנקאית, מזומן וכו'), וגם מתי וכיצד אתם אמורים לקבל את הכסף בחזרה. כמובן שאפשר להחליט גם על החזר בתשלומים – במצב כזה ודאו כי מועדי התשלומים מצוינים בהסכם.

אם תחתמו על הסכם בו חסרים פרטים מסוימים, ותנסו לטעון באמצעותו מול בית המשפט כי מגיע לכם לקבל כסף בחזרה, יכול להיות שהוא ייפסל. במקרים כאלה, בית המשפט מתייחס לחוק וקובע כי ההעברה הכספית הייתה מתנה, ולכן אתם לא אמורים לקבל דבר.

כדי להיות בטוחים שההסכם נערך כהלכה, ולמנוע אי נעימויות בהמשך, ניתן גם להתייעץ עם עורך דין בניסוחו.

כלל שני: עדכנו את ההסכם במקרה הצורך

אחרי שחותמים על הסכם הלוואה כזה, צריך גם לדאוג לאכוף אותו בבוא היום. במקרים מסוימים, מגיע מועד הפירעון, הילדים לא מעבירים את הכסף וההורים מחליטים לשתוק, בתקווה שההחזר יתבצע בהמשך. שימו לב: אם לא תדרשו את הכסף ותמשיכו להמתין, יכול להיות שכבר לא תהיה לכם אפשרות לאכוף את החוזה.

נגיד שכמה שנים אחרי מועד הפירעון המקורי, החלטתם לבקש את הכסף מהילדים, והם מסרבים. במצב כזה תאלצו לפנות לבית המשפט בתקווה שיביט בחוזה, יבין שהילדים הסכימו כי מדובר על הלוואה ויקבע שעליהם להחזיר אותה. חשוב שתדעו, שאם עברו שבע שנים, חלה התיישנות וההסכם שלכם כבר לא תקף. גם אם עברו פחות, יכול להיות שבית המשפט יקבע שאם לא דרשתם את הכסף בשום שלב, זה כאילו ויתרתם עליו, ולכן ההסכם לא תקף.

כמובן שניתן להסכים עם הילדים על דחיית מועד הפירעון, אם זה מתאים לשני הצדדים, פשוט חשוב לעדכן את ההסכם בהתאם.

"אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל."

עוד
כתבות